bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Arduino ile POT kontrolü

Arduino ile POTANSİYOMETRE Kullanımı

            Bu dersimizde Arduino da yazmış olduğumuz kodlarla potansiyometre den aldığımız değerlerle ledleri yakma işlemi gerçekleştireceğiz.

            Bu devremizde 4 led diyod, 4 direnç , 1 tanede potansiyometre kullanacağız. Ledlerimizi digital pinlere bağlantısını gerçekleştirip potansiyometriyi analog pinlerinden bir tanesine  bağlayacağız.

            Analog pinler hakkında bilgi vermek gerekirse analog pinler 0 ile 1023 arasında sayısal değerler almaktadır. Akım arttıkça pinimizin değeri 1023’e , akım azaldıkça 0 ‘a doğru yaklaşmaktadır. Kodlarımızı yazarken bizde bu değerleri kullanacağız.

 

            Devre bağlantımızı yukarıdaki şekilde gerçekleştireceğiz. LEdlerimizi sırasıyla 2-3-4-5 nolu pinlere bağlayacağız. POTANSİYOMETRİ’yi ise A0 pinine bağlayacağız.

            Potansiyometrenin 1 ayağına +5V diğerine GND çıkışına ve ortadaki ayak bağlantısına ise A0 olarak tanımladığımız pine bağlantısını gerçekleştireceğiz.

            Yazmış olduğumuz kodlara göre, void setup bölümünde 2,3,4,5 nolu pinleri çıkış pini, A0 nolu pini ise giriş pini olarak ayarladık. Void loop bölümünde pot diye bir değişken tanımlayıp bu değişkene A0 dan okuduğumuz analog değeri alıyoruz. Potansiyometreyi çevirerek gelen değerlere göre;

            Almış olduğumuz değer 250 den küçük ise 4 ledimizde tamamen sönecektir.

            Aldığımız değer 250 ile 500 arasında ise 2 nolu pine HIGH komutu göndererek ilk ledimizi yakmış olacağız.

            Aldığımız değer 500 ile 750 arasında ise 2 ve 3 nolu pine HIGH komutu göndererek 1 ve 2. Ledimizi yakmış olacağız.

            Aldığımız değer 750 ile 1000 arasında ise 2,3 ve 4 nolu pine HIGH komutu göndererek 1. 2. ve 3. Ledimizi yakmış olacağız.

            Aldığımız değer 1000 den büyük ise 2,3,4 ve 5 nolu pine HIGH komutu göndererek 1. 2. 3. Ve 4. Ledimizi yakmış olacağız.


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)