bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

PWM ile LED Parlaklık Kontrolü

Bu çalışmada bir led ve bir direnç kullanarak arduino nun digital pinlerinde yer alan PWM yöntemini öğreneceğiz. Bu yöntem ile ledimiz en düşükten en parlak haline kadar aşama aşama nasıl büyüdüğünü gözlemleyeceğiz.

 

const int led=3; // 3 nolu pwm çıkışına led bağlanacak.

void setup()

{

pinMode(led,OUTPUT); //3 nolu pin çıkış olarak ayarlandı.

}

void loop()

{

for (int i=0;i<=255;i++)

{

analogWrite(led,i); //pwm değeri sayaç değişkeni ile belirleniyor.

delay(10);//10 ms lik gecikme sağlanıyor

}

}

    Kodları açıklarsak öncelikle 3 nolu pini led için çıkış olarak ayarlıyoruz. For döngüsü ile 0 ile 255 arasında artım yapmasını sağlıyoruz. 0 en düşük 255 sayısı ise en yüksek voltajı göstermektedir. analogWrite komutu ile de çıkışa budeğeri göndererek ledimiz parlaklığı artarak devam etmekte ve sonra tekrar sıfırlanıp bu şekilde devam etmektedir.


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (1)


Yorum Tarihi :23.05.17 18:06
Yorum Yazan : Bilişim Hocası
Mail Adresi :bilisimhocasi.com@gmail.com
Yaşı: 27
Yorumunuz : Pwm sadece ledlerde değil bir çok alanda kullanılıyor. Servo motorlar, dc motorların hız kontrolleri vs. Arduino hakkında biz de yazılar yazıyoruz. https://www.bilisimhocasi.com/arduino linkten yazılarımızı okuyabilirsiniz.
Bu Yorumu Faydalı Buldunuzmu? : Evet (61) Hayır (63)