bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Buton İle LED Yakma

Bu dersimizde 1 buton ile devremize bağladığımız ledi yakma ve söndürme işlemini gerçekleştireceğiz. Bunun için 2 tane direnç bir led ve bir tanede buton kullanacağız. Öncelikle kod kısmına geçelim

int kontrol=0;

void setup()

{

pinMode(13,OUTPUT);

pinMode(12,INPUT);

 }

void loop()

{

  kontrol=digitalRead(12);

  if (kontrol==HIGH)

{

digitalWrite(13,HIGH);

  }

  else

  {

    digitalWrite(13,LOW);

    }

}

Bu dersimizde 1 buton ile devremize bağladığımız ledi yakma ve söndürme işlemini gerçekleştireceğiz. Bunun için 2 tane direnç bir led ve bir tanede buton kullanacağız. Öncelikle kod kısmına geçelim.

Yukarıdaki kod bölümümüzde öncelikle int tipinde bir değişken tanımladık. Bu değişkene butona basma durumunda alacak olduğumuz HIGH değeri yani 1 değerini alacağız. Daha sonra void setup bölümünde 13 nolu pini LED için çıkış olarak ayarladık. 12 nolu pini ise Buton için giriş pini olarak ayarladık.

Void loop bölümünde digitalRead komutuyla 12 nolu pinden buton durumunu alıyoruz. Ne zaman butona basarsak bu değer HIGH konumuna geçecektir ve if döngüsü içerisine girecektir. DigitalWrite komutuyla 13 nolu pine komut göndererek pinin yanmasını sağlayacağız. Butona basma işlemini sonlandırdığımızda kontrol değişkenimiz 0 değerine geçecek ve else bölümü çalışarak LED’imiz sönecektir.


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)