bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Kara Şimşek Uygulaması

Daha önceki dersimizde bir led yakıp sökme işlemini gerçekleştirmiştik. Şimdiki uygulamamızda kara şimşek adını verdiğimiz 8 tane ledin birbirine paralel şekilde bağlanarak arduino nun 2 den 9 nolu pine kadar tamamını programlıyoruz ve sırasıyla ledleri yakıp sökme işlemini gerçekleştireceğiz.

Devremizin kod kısmı aşağıdadır.

Kodlamada for döngüsü kullanılmış olup for döngüsü 2 den başlatılmış 9 a kadar saydırılarak her pin çıkış olarak ayarlanmaktadır.

Daha sonra tek tek kodları işlersek yeni bir for döngüsünde i değeri 2 iken digitalWrite komutu ile 2 nolu pine 0,1 sn yanmasını ve daha sonra söndürme işlemini gerçekleştiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde kodlarımız en son i değeri 9 olacak ve 9 nolu pine bağlanan LED yanıp sönecek ve void loop bölümündeki ilk for döngüsünün işi bitecektir. Bundan sonra son for döngüsü çalışacak ve bu sefer 9 nolu pinden başlayarak LED leri yakıp söndürecek ve bu şekilde 2 nolu pine kadar devam edecektir. Bu sayede hiç durmaksızın LED lerimiz sırasıyla 2den 9 a kadar yanacak arkasından 9 dan 2 ye kadar yanacak bu şekilde çalışmaya devam edecektir.

Devremizin kurulum şeması aşağıdadır.

Devre şemasını incelersek Arduinonun 2 den 9 a kadar olan pinlerin ucuna birer tane direnç ve dirençlerin çıkışına birer led bağlanmıştır. Anot ucu direnç çıkışına bağlanmıştır. Katot uçları ise breadboardın – bölümünde birleştirilmiş ve buradan arduinonun GND bölümüne bağlanmıştır.

Eğer sırasıyla yakıp tamamı yandıktan sonra sırasıyla sönmesini istiyorsak kodlarımızı şu şekilde düzenleyerek gerçekleştirebiliriz.

1 nolu kodlar ile 2 den 9 a kadar sırasıyla LEDler yanmaya başlayacak son durumda LEDlerin tamamı yandıktan sonra 9 dan itibaren teker teker 2 ye kadar LEDler sönmeye başlayacaktır.

2 nolu kodlar ile 2 den 9 a kadar sırasıyla LEDler yanmaya başlayacak son durumda LEDlerin tamamı yandıktan sonra 2 den itibaren teker teker 9 a kadar LEDler sönmeye başlayacaktır.

 

 

 


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)