bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Veritabanında Sorgulamalar

VERİTABANINDA SORGULAMALAR

Access te görüntüsel olarak tablolar hazırlayabileceğimiz gibi sql kodlarıyla tablolarımızı oluşturup tablomuz üzerinde farklı uygulamalar gerçekleştireceğiz.

Bu kodlamayı neden öğreneceğiz dersek yapacak olduğumuz sitelerde veritabanlarını kullanmamız gerekecektir. Veritabanlarını kullanırken form öğelerindeki nesneleri Access platformuna kayıt yaptırabilecek yada Access içerisinde kayıtlı olan verileri sitelerimizde gösterme işlemleri yapacağız. Bunları yaparken SQL kodlarını bilmemiz gerekecektir.

Bunlarında yanında örneğin numara sırasına göre tablomuzu listelemek istersek yine bu komutlara ihtiyaç duyacağız.

SQL ilişkisel veritabanını sorgulamak için kullanılan tek dildir. SQL ANSII ve ISO gibi kuruluşlar tarafından belirlenmiş standartlara sahiptir. Bu dili öğrenerek hangi programlama dilini kullanırsan kullan veritabanı işlemleri için bu kodlamayı hepsinde aynı şekilde kullanacaksınız.

SQL veritabanı kavramları

1. Verinin saklandığı ortam ile ilgili nesne oluşturma nesne silme veya nesneler üstünde değişiklik yapma işine veri tanımlama denir. Veri tanımlama ile ilgili SQL ifadelerinin geneline veri tanımlama dili adı verilir.

Örneğin; Yeni bir tablo oluşturma

 

2. Verinin bizzat kendisi ile ilgili işlemlere veri işleme denir. Veri işlemek için kullanılan SQL ifadelerinin tamamına veri işleme dili denir.

Örneğin; Tabloya kayıt eklenmesi Tablo güncelleştirmeleri yapılması

 

3. Hangi nesnelere hangi kullanıcılar erişebilecek ve her bir kullanıcı hangi ifadeleri çalıştırabilecek türünden kısıtlama ve yetkilendirme tanımlamalarının yapılması demektir. Kullanılan tüm SQL ifadelerine Veri kontrol dili adı verilir.

Örneğin; tablodan veri silme işlemi için kullanıcılara yetki verilmesi


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)