bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor?

Bilgisayarların ve elektronik cihazların birçoğu, USB bağlantısıyla geliyor. Çoğunun içinden bir USB kablosu da çıkıyor. Peki bu farklı kablolar ne işe yarıyor? Hangisini kullandığınızın bir önemi var mı?

Şu an için cevap evet; hangisini kullandığınızın bir önemi var. Ancak bu, gelecekte değişebilir. İşte kablo türleri hakkında bilmeniz gerekenler.

USB evrensel olmayı amaçlıyorsa neden farklı türleri var? Cevap basit; yeni USB türleri daha yüksek hız sunarken geriye yönelik uyumluluk sunmaya çalışıyorlar. İşte en sık rastlanan USB türleri.

Type-A: Klavye, fare gibi birçok kablonun ucu, type-A konektörüne sahiptir.

Type-B: Kare şekline yakın bu konektör, yazıcı ve diğer güç gerektiren, bilgisayara bağlı bileşenler tarafından kullanılır. Şu sıralar type-A'dan çok daha az kullanılıyor.

Mini-USB: Telefonlarda kullanılan micro-USB'den önce çıkan bu bağlantı, normal USB'den küçüktür ve bugün bazı kameralarda halen kullanılıyor.

Micro-USB: Telefon ve taşınabilir cihazlarda kullanılan standart. Apple dışında neredeyse her üretici tarafından kabul görmüş durumda.

Type-C: İki yönde de takılabilen bu kablo, önceki USB türlerine göre daha çok güç ve veri taşıyabiliyor. Laptop'larda, bazı telefon ve tabletlerde kendine giderek daha çok yer buluyor.

Lightning: Lightning bir USB standardı değil. Apple'ın iPad'lerde ve iPhone'larda kullandığı bu özel konektörü, micro-USB'ye benzer boyutlara sahip ve Eylül 2012'den sonra çıkan tüm Apple cihazlarında destekleniyor. Önceki Apple cihazları farklı, çok daha büyük ve yine Apple'a özel bir konektör kullanıyor.

Peki ya USB 3 nedir?

En son USB standardı olan USB 3, yüksek aktarım hızı sunuyor ve genellikle önceki USB sürümlerini destekliyor. Kullandığı Standart-A konektörü, önceki sürümlerin Type-A konektörü ile aynı ancak USB 3'ün ayırt edilmesi için genellikle mavi ile renklendiriliyor.

USB 3 geriye yönelik tam uyumluluk sunsa da, ek hızdan faydalanmak için birbirine bağladığınız iki cihazın da USB 3'ü desteklemesi şart.

USB 3 Standart-B ve micro sürümleri (yukarıda, altta) ise yüksek veri aktarımını sağlamaya yönelik ek pinlerle geliyorlar. USB 3 portlarında eski Type-B ve micro-B kabloları da kullanılabiliyor ancak bu kablolarla hız artışından faydalanamıyorsunuz.

 

USB kabloların incelikleri

micro-USB kablo satın alırken en ucuzunu satın almak iyi bir fikir gibi gelebilir, ancak bu tür kablolar kolaylıkla kopabiliyor. Hasar görmüş bir şarj kablosu ise neredeyse hiç işinize yaramayacak demektir. İleride başınızın ağrımasını istemiyorsanız, tanınmış bir üreticinin kaliteli ürünlerini tercih edin.

Kablo uzunluğu da önemli faktörlerden. Çok kısa veya çok uzun kablolar farklı sorunlara yol açabildiğinden 1 metrelik bir kablonun ideal olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak: Chip.com.tr


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)