bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Geleceğe bir Led de SEN YAK

Arduino ile ilgili tanımlamalarımızı yaptıktan sonra artık program yazmaya geçebiliriz. İndirip kurmuş olduğumuz arduino yazılımızı açıp Sırasıyla 

Dosya --> Örnekler --> Basic --> Blink örneğini açarsak ilk kodlama örneğimizi açmış oluruz.

void setup() {

pinMode(13, OUTPUT);

}

void loop() {

digitalWrite(13, HIGH);

delay(1000);

digitalWrite(13, LOW);

delay(1000);

}

Şimdi buradaki kodları anlatmaya kalkarsak daha öncede dediğimiz gibi void setup bölümü tanımlamalarımızı yaptığımız yer ve bir defalığına çalışan bölümdü. Pinmode komutuyla arduino üzerindeki 13 nolu pinin OUTPUT komutu verilerek çıkış olarak ayarladık. Bu sayede arduino üzerinden 13 nolu pine bilgi göndereceğiz ve sonucu bu pine ağlanmış devre elemanında gözlemleyeceğiz. Eğer bilgi girişi almış olsaydık İNPUT komutunu vererek istediğimiz pini giriş pini olarak ayarlayabilirdik.

Void loop bölümü ise program kodlarını yazdığımız ve sürekli tekrar eden bölüm olarak daha önce açıklamıştık. Buradaki kodlara gelirsek 0-13 nolu pinler bizim digital pinlerimizdi ve buraya sadece true yada false, low yada height gibi 2 değer verilebildiğini söylemiştik. Digitalwrite komutu ile 13 nolu pine HIGH komutu vererek +5v luk bir gerilimin o uca gitmesini sağladık.Daha sonra delay komutu kaç Milisaniye(ms) ledin yanmasını ayarlıyoruz. Delay içerisindeki değer ms cinsinden gösterilir ve 5 sn yanmasını istersek 5000 değerini girmemiz gerekir.

Daha sonra digitalwrite komutuyla tekrar 13 nolu pini busefer LOW durumuna getiriyoruz. Bu şekildede 13 nolu pine giden gerilimi kesmiş oluyoruz ve ledimiz sönmüş olacaktır. arkasından verdiğimiz delay komutuyla 1 sn sönük kalacak ve tekrara void loop bölümü baştan başlayıp işlemi aynı şekilde tekrarlayacaktır.

İşte burada yapılan işlem 13 nolu pin ucuna bağlanılan ledin anot(+) ucu ve gnd çıkışına bağlanan katot(-1) ucu ile verdiğimiz kodlarla ledin 1 sn yanıp 1 sn sönmesini sağlamış oluyoruz.

Şayet alt kısımlardaki kodlar olmasaydı yani sadece HIGH komutu olan satır olup  diğer delay komutları ve LOW değerlerini girmemiş olsaydık ledimiz sabit yanan durumda kalacaktı ve herhangi bir değer vermediğimiz için gerilimi kesmediğimiz müddetçe sönmeyecektir.

Devre şemasını da gösterecek olursak;

 

Yaptığımız işlemi değiştirmek adına ledimizi 0,5 sn yakıp 0,5 sn sönük kalmasını istiyorsak kodlarımız şu şekilde olacaktır.

void setup() {

pinMode(13, OUTPUT);

}

void loop() {

digitalWrite(13, HIGH);

delay(500);

digitalWrite(13, LOW);

delay(500);

}


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)