bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Arduino Kartımızı Tanıyalım

Arduino hakkında bilgiler ve yazılımdan sonra en son bread board mantığını anlatmaya çalıştım. Şimdi sırada projelerimizde kullanaak olduğumuz arduino kartını tanıtmaya geldi. Bundan sonra zaten artık kodlama yapısına yavaş yavaş geçeceğiz ve küçük projelerle başlayacağız. Kullanacak olduğumuz kart Arduino Uno R3 kartı ve onun üzerinden anlatımlarımı gerçekleştireeğim.

Arduino devrelerini kurabilmek için kullanacak olduğumuz UNO R3 kartımızı tek tek tanıtalım.

1 numara ile gösterilen kısım bizim arduino kartımızı bilgisayara USB ile bağlayacak olduğumuz kısımdır. Yazıcıları da bilgisayarlara bağlamada kullandığımız USB kablosu genellikle arduino kartımızı alırken yanında hediye olarak verilecektir. Ama yine de alırken kutu içeriğine dikkat ederek almak herzaman işi garantiye alacaktır. Bazen içerisinde olmayabiliyor.

2 numara ile gösterilen kısım bilgisayardan bağımsız olarak devremize güç verip çalıştırmak istediğimizde kullanacağımız power bölümüdür.

3 numara ile gösterilen kısım bilgisayar ortamında yazmış olduğumuz programları yüklediğimiz entegre bölümüdür. Eğer orijinal kart kullanıyorsak üzerinde entegresi çıkarılabilir şekilde soket yapılı olarak gelecektir. Fakat Klon kart kullanıyor isek burada karta sabitlenmiş smd tarzda olan yapışık entegre olarak gözükür. 2 tipte aynı görevi görecek olduğundan dolayı arada pek bir fark olmamaktadır.

4 numaralı bölüm ise TX ve RX ledlerinin olduğu kısımdır. Karta USB bölümüyle veri yüklerken transmitter dan gelen TX ledi, Devreyi çalıştırdığımızda ise RX ledi yanmaya başlayacaktır.

5 numaralı bölüm ise güç ledi olarakda adlandırılır. Karta enerji verdiğimizde on ledi ışık vermeye başlayacak ve arduino devremizin çalıştığını gösterecektir.

6 numaralı bölüm ise analog giriş pinleridir. Bu pinler ile ara değerler kullanmak istersek işimize yaracaktır. A0,A1,A2,A3,A4,A5 olmak üzere 6 tane pin vardır. 0-255 değerleri arası değerler gönderilebilecektir.

7 numaralı bölüm ise digital pinlerimizdir. Bu pinler ile örneğin ledi yak yada ledi söndür komutları vereceğiz. True yada False komutları 1 yada 0 komutları gibi 2 değerden birisini vererek işlem yapacak olduğumuz bölümdür.

8 numaralı bölüm ise power bölümüdür. kart üzerinden devremize güç almak amacıyla kullanırız.

9 numaralı bölüm ise reset bölümü olan devremize yüklediğimiz programın tekrar baştan başlamasını sağlarız. Eğer kart içerisindeki bilgileri silmek istersek arduino yazılımından boş bir program yüklemesi gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

 

 


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)