bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Bread Board Kullanımı

Bundan önceki derslerimizde arduino hakkında kısa bilgiler ve program yazmada kullanacak oldugumuz yazılım hakkında bilgiler verdim. Bu yazımızda ise arduino devrelerini kurarken kullanacak olduğumuz Breadboard hakkında bilgiler vereceğim. Kullanacak olduğumuz board aşağıdaki şekildedir.

Burada birbiriyle bağlantıları olan uçları renkli kablolarla göstermeye çalıştım. Kenardaki board delikleri yatay olarak birbiriyle kısa devre halindedir. Buraları genelde kuracak olduğumuz devrede + yada - uçları bağlamak için kullanırız.

Arduino da + uçlarına genelde data bilgileri(Daha sonra değineceğim) geldiği için sıklıkla - uçlarını birleştirmek amacıyla kullanılır. Devre elemanlarının negatif gerilim verilecek olan bacakları buraya yerleştirir ve bu uca arduino dan gnd olarak gözüken uçtan kablo çektiğimizde yataysal düzlemdeki tüm elemanlara negatif gerilimi vermiş oluruz.

Sarı-yeşil-pembe renkleriyle göstermiş olduğum kısımlar ise dikey olarak biribiryle kısa devre halindedir. Boardı incelediğimizde alt kısımdan itibaren A-B-C-D-E ŞEKLİNDE 5 gösterim bulunmaktadır. Yine aynı şekilde üst bölümdede F-G-H-I-J bölümü bulunmaktadır. Yine boardımız soldan başlayarak 1-2-3 şeklinde numaralandırılmış ve sağa doğru artarak numaralandırılmıştır.

Bunların durumu ise şu şekildedir.Üst kısımda numaralandırılmış alanlar birbiriyle kısa devre halindedir. Yani A1-B1-C1-D1-E1 alanları birbirine kısa devre olarak tasarlanmıştır. Devre elemanlarını yerleştiriken buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

A1 ile A2 kendi içerisinde farklı bir alandadır.Yani kısa devre halinde değildir. Bunlara dikkat edersek devre elemanlarını yerleştirmek hiçte zor olmayacaktır. Aşağıda örnek bir breadboard kullanımı ile ilgili çizim bulunmaktadır.

Anlatımımızı özetleyecek olursak breadboardı elimize aldığımızda kenarlardaki delikleri yatay olarak, Ortada kalan 2 bölüm ise kendi içerisinde dikeysel olarak birbirleriyle kısa devre halindedir.


107.22.109.65






Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)