bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Hiberfil.sys ve pagefile.sys

Hiberfil.sys

Hiberfil, hibernation kelimesinden gelmekte olup bilgisayarın bekleme konumunda olması anlamına gelmektedir.

Windows uyku modundan normal çalışma moduna geri dönebilmek için hafızanın o anki görüntüsünü hiberfil.sys dosyasına kaydeder.

Bu dosyanın boyutu RAM'in boyutuna yakındır.

Hiberfil özelliğini kapatabilmek için ;  komut sistemi olan cmd yi yönetici olarak çalıştırıp komut satırına powercfg -h off komutunu girip entera bastığımızda diskimizde hatırı sayılır bir boyut artması gözlemlersiniz.

Eğer uyku modunu kullanmıyorsunuz bu özelliğin kapalı kalması kapasite olarak işinize yaracaktır.

pagefile.sys

İşletim sisteminin sanal bellek dosyasıdır. Sanal bellek sabit diskin bir bölümünü bellek olarak kullanmamızı sağlar.Böylece sahip olduğumuz bellek miktarından daha fazla bellek isteyen uygulamaları çalıştırmamız mümkün olmaktadır.

pagefile.sys dosyasının büyüklüğü sistemin hafıza gereksinimine göre sürekli değişiklik gösterir.

Sanal bellek boyutunu ve yerini değiştirmek istersek bilgisayara sağ tıklayıp özellikler diyoruz. Gelişmiş sekmesi altında performans bölümündeki ayarlara giriyoruz. Açılan performans seçenekleri penceresinde gelişmiş sekmesi altında sanal bellek bölümündeki değiştiri tıkladığımızda istediğimiz boyutu ve istediğimiz yere kaydedilmesini sağlayabiliriz. Varsayılan olarak c sürücüsü yapılmıştır.

Eğer bu özelliği kullanmak istiyorsak aynı yere tekrar girilir ve sanal bellek penceresinde Disk belleği dosyası yok seçeneği seçilerek kaldırılabilir.

 

Özet olarak Hiberfil.sys dosyası eğer uyku modunu kullanmıyorsak kaldırmak faydamıza olacaktır. pagefile.sys dosyasını ise sanal bellek olarak kullanmamız uygulama yüklerken ve kullanırken oldukça faydası olacak buyüzden sanal bellek özelliğinin kullanmak faydamızadır.

 


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)