bilisimweb

Son Eklenenler

Arduino ile POT kontrolü ASP.NET Listbox Kayıt Uygulaması ASP.NET Hesap Makinesi Uygulaması ASP.NET Göster-Gizle Uygulaması ASP.NET Ehliyet Uygulaması ASP.NET Textbox Kontrolü ASP.NET Label Kontrolü Alev Efekti PWM ile LED Parlaklık Kontrolü Buton İle LED Yakma Kara Şimşek Uygulaması Kondansatörler Javascript Dersleri-3 Javascript Dersleri-2 Javascript Dersleri-1 Dirençler Admin-paneli-2 Admin-paneli-1 Veritabanı Listeleme Veritabanı Kayıt Ekleme 2-Site Yönetimi Asp Dosyası çalıştırma DW babyweb server ayarları SQL Kodlamaya giriş SQL Değişken Tipleri SQL Dili yapısı Veritabanında Sorgulamalar Access Veri Türleri Ders-5 Menü İşlemleri Ders-4 Kutu Modeli Ders-3 Stil Şablonu Özellikleri Ders-2 CSS Birimleri Stil Şablonları Ders-11 Çoklu Ortam Araçları Ders-10 Çerçeveler Ders-9 Formlar Ders-8 Tablolar Ders-7 Bağlantı Oluşturma Ders-6 Metin Biçimlendirme Ders-5 Listeleme MS Word Uygulama-7 4-Doğru Akım Ölçü Aletlerine Ait Semboller 2-İletken ve Yalıtkanlar 1-Ölçme ve Ölçü Aletleri MS Word Uygulama-6 MS Word Uygulama-5 MS Word Uygulama-4 MS Word Uygulama-3 MS Word Uygulama-2 MS Word Uygulama-1 Normalizasyon-Üçüncü Normal Form Normalizasyon-İkinci Normal Form Normalizasyon-Birinci Normal Form Ders 6: Donanım Kartları 5-Sabit Diskler Kısıtlayıcılar Veritabanına Giriş USB Kabloları: Hangisi ne işe yarıyor? Geleceğe bir Led de SEN YAK Arduino Kartımızı Tanıyalım Bread Board Kullanımı Hiberfil.sys ve pagefile.sys PHP APACHE MYSQL kurulumu Neden PHP Ders 2:Arduino Yazılımı Ders 1:Arduino Nedir? Ders 4:İnternet Ortamı ve Web Tasarımı Ders 3:Web Sitesi Taslağı Oluturmak Ders 2:Web Tasarım Temel İlkeler Ders 1:İnternet Ders 4:Kasalar Ders 3:Bellekler Ders 2: İşlemciler Ders 1: Anakartlar

Ders 2:Arduino Yazılımı

2- Arduino Sistemi

Bir önceki dersimizde Arduino hakkında kısa bilgiler vermiştim. Bu dersimizde Arduino yazılımı ve Arduino kartı hakkında bilgiler vereceğim.

Arduino 84 MB kapasiteye ücretsiz olarak indirebileceğimiz bir yazılımdır. İndirmek için   https://www.arduino.cc/download_handler.php  sitesini kullanabilirsiniz.

İndirmiş olduğumuz yazılım İngilizcedir. İngilizce bilgisi olmayanlar nasıl kullanırım diye düşünmesin. İndirdikten sonra File-Preferences bölümünden editör Language kısmından Türkçe seçerek kullanabilirsiniz. Programımızı Türkçe yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Arayüzümüzde kodlama kısmını ise İngilizce olarak kullanacağız. C programlama tabanlı olan Arduino yazılımında istediğimiz şekilde kodlamalar gerçekleştirebiliriz.

Sıfırdan başlayanlar için kendi içerisinde örneklerde barındıran program daha kolay öğrenmemizi sağlamaktadır.

Program açıldığında karşımıza tik işareti ileri gibi bölümlerden oluşan bir çubuk gelmektedir. Bu çubuktaki öğelerin görevleri sırasıyla şu şekildedir.

  1. Kontrol et
  2. Yükle
  3. Yeni
  4. Kaydet

Bu nesneleri daha sonrasında kullanacağız.

Hemen bir alt kısmına bakarsak void setup() ve void loop() şeklinde 2 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler bizim kodlama yapacağımız ve programın çalışması için gereken kodları yapıp derleyeceğimiz bölümdür.

Void setup() bölümü sistem ilk çalıştırıldığında bir defalık çalışmasını sağlayan ve genellikle tanımlamaların yapılmış olduğu bölümdür. Bu kısımda gerekli tanımlamaları yapıp değerlerini verdikten sonra loop bölümüne geçiş yapılacaktır.

Void loop() bölümü ise sürekli tekrar eden ve kodlamaları sırasıyla defalarca kez çalıştırılmasını sağlayan bölümdür.

Örneğin biz sensörden aldığımız verileri karşılaştırıp gereken kodlamaları yazmak istersek sensör bağlantılarının hangi pine yapılacağını void setup() bölümüne karşılaştırıp sonuç üreteceğimiz kodlamaları ise void loop() bölümüne yazarak karta yükleme gerçekleştiririz.

Arduino kartımız orijinal ise bilgisayarımıza bağladığımızda sistem otomatik olarak görecektir. Fakat kartımız klon ise yazılıma göstermemiz gerekir.  Bunun için araçlar sekmesi altında kart bölümünden türünü ve port bölümünden ise hangi porta bağlı olduğunu göstererek kullanmaya başlayabiliriz.

Yazılım hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra bir sonraki dersimize geçerek kartımız hakkında bilgi sahibi olalım.


107.22.109.65


Bu Konu Hakkında Yapılan Yorum Sayısı (0)